Forland
4-CBM Tipper





0 Reviews
0 Reviews
Engine Model
Engine CC & Cylinder
4214 CC ( Cylinder)
Fuel Tank Capacity
120 Liter (Diesel)
Cargo Size (L x W x H)
3500 x 2300 x 600
Wheelbase
3000
Payload (kg)
4 CBM kg
Tire
()
Brake
“F - , “R -
Specifications
Show All
| Brand Name | Forland |
| Country of Origin | China |
| Vehicle Category | Tipper |
| Vehicle Sub-Category | Medium Tipper |
| Model Name | 4-CBM Tipper |
| Vehicle Type | Commercial Vehicle |
| Engine Model | - |
| Engine Type | - |
| Emission Standard | - |
| Engine Cylinder | - |
| Engine CC | 4214 |
| Max. power (kW) | - |
| Horse Power | 120 |
| Max. torque (N) | 350 |
| Max. Speed (km/h) | 92 |
| Clutch | - |
| Gear Box | - |
| Gear Number | - |
| Steering System | - |
| Suspension Type | - |
| Front Leaf Spring Number | - |
| Rear Leaf Spring Number | - |
| Minimum Turning Radius (M) | - |
| Fuel Tank Capacity (L) | 120 |
| Gradeability (%) | - |
| Fuel Type | Diesel |
| Fuel Pump Type | - |
| Transmission | Manual |
| Mileage | - |
| Rear Axle | - |
| Front Axle | - |
| Brake system | Air |
| Front Brake | - |
| Rear Brake | - |
| Front Tyre Size | 8.25R16 |
| Rear Tyre Size | - |
| Tubeless Tire | - |
| Tire Quantity | - |
| Parking Brakes | - |
| Auxiliary brake | - |
| ABS | - |
| Vehicle Overall Length | 5400 mm (17 ft 9 in) |
| Vehicle Overall Width | 2300 mm (7 ft 7 in) |
| Vehicle Overall Height | 2350 mm (7 ft 9 in) |
| Cargo Body Length | 3500 mm (11 ft 6 in) |
| Cargo Body Width | 2300 mm (7 ft 7 in) |
| Cargo Body Height | 600 mm (2 ft 0 in) |
| Wheelbase | 3000 mm (9 ft 10 in) |
| Min. Ground Clearance | 228 mm (0 ft 9 in) |
| Payload - Registration (kg) | 4 CBM |
| Curb Weignt (kg) | - |
| GVW (kg) | 8945 |
| Payload - Unofficial (kg) | - |
| Cabin Type | Single Row Seat |
| Adjustable Seat | Yes |
| A/C | - |
| Dashboard | - |
| Person in Cabin | 1+2 |
| Battery | - |
| Multimedia System | - |
| Warranty Period | - |
| Free Service (No.) | 6 |
