Mahindra
Loadking Optimo HD (Short Wheel Base) 1.5-Ton





0 Reviews
0 Reviews
Engine Model
CRDe TCIC
Engine CC & Cylinder
3300 CC (4 Cylinder)
Fuel Tank Capacity
75 Liter (Diesel)
Cargo Size (L x W x H)
3115 x 1835 x
Wheelbase
2500
Payload (kg)
1500 kg
Tire
7.00R16 ()
Brake
“F - , “R -
Specifications
Show All
| Brand Name | Mahindra |
| Country of Origin | India |
| Vehicle Category | Pickup |
| Vehicle Sub-Category | 1.5-Ton |
| Model Name | Loadking Optimo HD (Short Wheel Base) 1.5-Ton |
| Vehicle Type | Commercial Vehicle |
| Engine Model | CRDe TCIC |
| Engine Type | CRDe TCIC BS III |
| Emission Standard | BS III |
| Engine Cylinder | 4 |
| Engine CC | 3300 |
| Max. power (kW) | 67 |
| Horse Power | 90 |
| Max. torque (N) | 260 |
| Max. Speed (km/h) | 80 |
| Clutch | Single Plate Dry Clutch 280 mm |
| Gear Box | MNT40 |
| Gear Number | 5 Forward + 1 Reverse |
| Steering System | Power Steering |
| Suspension Type | Semi-elliptical leaf spring |
| Front Leaf Spring Number | - |
| Rear Leaf Spring Number | - |
| Minimum Turning Radius (M) | - |
| Fuel Tank Capacity (L) | 75 |
| Gradeability (%) | - |
| Fuel Type | Diesel |
| Fuel Pump Type | - |
| Transmission | Manual |
| Mileage | 80 |
| Rear Axle | - |
| Front Axle | - |
| Brake system | Hydraulic |
| Front Brake | - |
| Rear Brake | - |
| Front Tyre Size | 7.00R16 |
| Rear Tyre Size | 7.00R16 |
| Tubeless Tire | - |
| Tire Quantity | - |
| Parking Brakes | - |
| Auxiliary brake | - |
| ABS | - |
| Vehicle Overall Length | 5920 mm (19 ft 5 in) |
| Vehicle Overall Width | 1870 mm (6 ft 2 in) |
| Vehicle Overall Height | - |
| Cargo Body Length | 3115 mm (10 ft 3 in) |
| Cargo Body Width | 1835 mm (6 ft 0 in) |
| Cargo Body Height | - |
| Wheelbase | 2500 mm (8 ft 2 in) |
| Min. Ground Clearance | 190 mm (0 ft 7 in) |
| Payload - Registration (kg) | 1500 |
| Curb Weignt (kg) | 5450 |
| GVW (kg) | 6950 |
| Payload - Unofficial (kg) | - |
| Cabin Type | Single Row Seat |
| Adjustable Seat | Yes |
| A/C | No |
| Dashboard | - |
| Person in Cabin | - |
| Battery | - |
| Multimedia System | - |
| Warranty Period | - |
| Free Service (No.) | - |
