Forland
C311 3-Ton





0 Reviews
0 Reviews
Engine Model
BJ493Q
Engine CC & Cylinder
2771cc CC (4 Cylinder)
Fuel Tank Capacity
100 Liter (Diesel)
Cargo Size (L x W x H)
3300 x 1810 x 360
Wheelbase
2600
Payload (kg)
3000 kg
Tire
6.50R16 ()
Brake
“F - Hydrualic Drum Brake, “R - Hydrualic Drum Brake
Specifications
Show All
| Brand Name | Forland |
| Country of Origin | China |
| Vehicle Category | Mini Truck |
| Vehicle Sub-Category | Over 1.5-Ton to 3.5-Ton |
| Model Name | C311 3-Ton |
| Vehicle Type | Commercial Vehicle |
| Engine Model | BJ493Q |
| Engine Type | water colled |
| Emission Standard | Euro 1 |
| Engine Cylinder | 4 |
| Engine CC | 2771cc |
| Max. power (kW) | - |
| Horse Power | - |
| Max. torque (N) | 172 |
| Max. Speed (km/h) | 95 |
| Clutch | Diaphragm -spring clutch 240 |
| Gear Box | - |
| Gear Number | 5 forward 1 reverse |
| Steering System | Electric power steering |
| Suspension Type | leaf Spring |
| Front Leaf Spring Number | - |
| Rear Leaf Spring Number | - |
| Minimum Turning Radius (M) | 6 |
| Fuel Tank Capacity (L) | 100 |
| Gradeability (%) | 0.35 |
| Fuel Type | Diesel |
| Fuel Pump Type | - |
| Transmission | - |
| Mileage | - |
| Rear Axle | Rigid Axle Suspension |
| Front Axle | Rigid Axle Suspension |
| Brake system | Hydrualic |
| Front Brake | Hydrualic Drum Brake |
| Rear Brake | Hydrualic Drum Brake |
| Front Tyre Size | 6.50R16 |
| Rear Tyre Size | 6.50R16 |
| Tubeless Tire | NO |
| Tire Quantity | - |
| Parking Brakes | - |
| Auxiliary brake | - |
| ABS | - |
| Vehicle Overall Length | 5140 mm (16 ft 10 in) |
| Vehicle Overall Width | 1960 mm (6 ft 5 in) |
| Vehicle Overall Height | 2250 mm (7 ft 5 in) |
| Cargo Body Length | 3300 mm (10 ft 10 in) |
| Cargo Body Width | 1810 mm (5 ft 11 in) |
| Cargo Body Height | 360 mm (1 ft 2 in) |
| Wheelbase | 2600 mm (8 ft 6 in) |
| Min. Ground Clearance | 200 mm (0 ft 8 in) |
| Payload - Registration (kg) | 3000 |
| Curb Weignt (kg) | 2410 |
| GVW (kg) | 5540 |
| Payload - Unofficial (kg) | - |
| Cabin Type | Single Row Seat 11feet |
| Adjustable Seat | - |
| A/C | - |
| Dashboard | - |
| Person in Cabin | Driver + 2 |
| Battery | - |
| Multimedia System | - |
| Warranty Period | - |
| Free Service (No.) | - |
