Forland
T3 1-Ton





0 Reviews
0 Reviews
Engine Model
LL480QB
Engine CC & Cylinder
1809 CC (4 Cylinder)
Fuel Tank Capacity
40 Liter (Diesel)
Cargo Size (L x W x H)
2835 x 1433 x 323
Wheelbase
2456
Payload (kg)
1000 KG kg
Tire
175/70 R14 ()
Brake
“F - Disc break, “R - Drum break
Specifications
Show All
| Brand Name | Forland |
| Country of Origin | China |
| Vehicle Category | Pickup |
| Vehicle Sub-Category | 1-Ton to below 1.5-Ton |
| Model Name | T3 1-Ton |
| Vehicle Type | Commercial Vehicle |
| Engine Model | LL480QB |
| Engine Type | - |
| Emission Standard | - |
| Engine Cylinder | 4 |
| Engine CC | 1809 |
| Max. power (kW) | - |
| Horse Power | 39 |
| Max. torque (N) | - |
| Max. Speed (km/h) | 90 |
| Clutch | - |
| Gear Box | - |
| Gear Number | - |
| Steering System | Power |
| Suspension Type | - |
| Front Leaf Spring Number | - |
| Rear Leaf Spring Number | - |
| Minimum Turning Radius (M) | - |
| Fuel Tank Capacity (L) | 40 |
| Gradeability (%) | - |
| Fuel Type | Diesel |
| Fuel Pump Type | - |
| Transmission | Manual |
| Mileage | - |
| Rear Axle | - |
| Front Axle | - |
| Brake system | Hydraulic |
| Front Brake | Disc break |
| Rear Brake | Drum break |
| Front Tyre Size | 175/70 R14 |
| Rear Tyre Size | 175/70 R14 |
| Tubeless Tire | - |
| Tire Quantity | - |
| Parking Brakes | - |
| Auxiliary brake | - |
| ABS | - |
| Vehicle Overall Length | 4541 mm (14 ft 11 in) |
| Vehicle Overall Width | 1530 mm (5 ft 0 in) |
| Vehicle Overall Height | 1935 mm (6 ft 4 in) |
| Cargo Body Length | 2835 mm (9 ft 4 in) |
| Cargo Body Width | 1433 mm (4 ft 8 in) |
| Cargo Body Height | 323 mm (1 ft 1 in) |
| Wheelbase | 2456 mm (8 ft 1 in) |
| Min. Ground Clearance | 157 mm (0 ft 6 in) |
| Payload - Registration (kg) | 1000 KG |
| Curb Weignt (kg) | 1250 |
| GVW (kg) | 2250 |
| Payload - Unofficial (kg) | - |
| Cabin Type | Single Row Seat |
| Adjustable Seat | - |
| A/C | - |
| Dashboard | - |
| Person in Cabin | 1+2 |
| Battery | - |
| Multimedia System | - |
| Warranty Period | - |
| Free Service (No.) | 6 |
